Kurs Instruktora Rekreacji Ruchowej – Narciarstwo Zjazdowe
- Białka Tatrz.
- gru. 2024 - luty 2025
Masz pytania? Zadzwoń do nas: +48 881 848 881 +48 577 757 784
Opublikowano: 15 lutego 2022
Na tym etapie zaczynamy uczyć się prowadzić narty równolegle podczas jazdy w skos stoku, w bok trasy narciarskiej. Skręt wykonujemy jeszcze za pomocą pługu. Łączymy więc elementy łuku płużnego z jazdą na nartach równoległych.
Teraz zajmijmy się techniką jazdy
Jadąc w skos stoku w pozycji obniżonej:
Aby szlifować umiejętności warto wykonać kilka ćwiczeń wspomagających : m .in ześlizg boczny
Ześlizg boczny wygląda następująco:
Innym rodzajem ześlizgu jest ześlizg boczny w przód lub w tył.
Wykonujemy jak wyżej, ale przenosząc ciężar ciała do przodu – narty ześlizgują się w dół i do przodu. Lub nieznacznie do tylu i narty będą się ześlizgiwały w dół i do tyłu.
To ćwiczenie i umiejętność wykonywania ześlizgów pomoże nam także w momencie, gdy znajdziemy się na trudniejszej trasie i będziemy bali się wykonać skręt. W ten sposób po prostu ześlizgniemy się przez trudniejszy odcinek.
Kolejne ćwiczenia jakie możemy wykonać to jazda z rękami na biodrach, na głowie czy tez na butach narciarskich. Można również wykonać ćwiczenia z kijkami trzymanymi przed sobą.
Najczęstsze błędy podczas skrętu płużnego:
Początkowo łączcie narty po przejechaniu linii spadku stoku. Z czasem nabywania przez Was umiejętności i pewności siebie na stoku prowadzenie równoległe nart zacznijcie wcześniej, czyli w linii spadku stoku. Kolejno przed linią, skracając tym samym jazdę w pozycji płużnej aż do całkowitego jej wyeliminowania.
Zapraszamy do kolejnego artykułu z tej serii – a w nim skręt równoległy ślizgowy 🙂