Reguły prawidłowego zachowania się na stoku.
Opublikowano: 20 listopada 2023
Zanim wepniecie narty w buty, koniecznie zapoznajcie się z 11 zasadami FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska). Narciarski savoir-vivre ułatwia poruszanie się na stoku i zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas zimowego szaleństwa.
- Wybierz odpowiedni sprzęt:
Każdy uczestnik stoku podczas wybierania sprzętu sportowego powinien kierować się nie tylko dobrem własnym, lecz także bezpieczeństwem pozostałych uczestników stoku.
- Zabierz ze sobą dokumenty:
Każdy uczestnik stoku powinien posiadać ze sobą dokumenty. W razie wypadku pozwolą na szybką identyfikację.
- Rozsądnie wjeżdżaj na trasę:
Każdy uczestnik, który wjeżdżają na dowolną trasę zjazdu musi spojrzeć zarówno w górę, jak i w dół. Uczestnik musi mieć pewność, że jego wjazd nie spowoduje zagrożenie dla pozostałych uczestników stoku.
- Wybierz odpowiednie miejsce na stoku:
Każdy uczestnik zjeżdżający ze stoku musi wybrać odpowiedni tor jazdy. Nie można stwarzać zagrożenia dla pozostałych uczestników znajdujących się u podnóży stoku.
- Stosuj się do wszelkich znaków:
Każdy uczestnik stoku musi bezsprzecznie stosować się do oznaczeń tras oraz pozostałych znaków narciarskich.
- Zjeżdżaj odpowiedzialnie:
Każdy uczestnik powinien w pełni kontrolować sposób poruszania się na stoku. Szybkość, a także sposób jazdy muszą być dostosowane nie tylko do możliwości uczestnika, lecz również stoku, sprzętu, a w szczególności warunków atmosferycznych.
- Miej na uwadze inne osoby:
Każdy uczestnik powinien wiedzieć, że nie jest sam na stoku. Nie można stwarzać realnego niebezpieczeństwa dla pozostałych osób.
- Wyprzedzaj z głową:
Każdy uczestnik ma pełne prawo do wyprzedzania pozostałych osób na stoku, przy zachowaniu wszelkiej ostrożności. Wyprzedzana osoba musi mieć zapewnione miejsce, aby swobodnie mogła wykonać dowolny manewr.
- Roztropnie zatrzymuj się na trasie:
Każdy uczestnik stoku podczas zatrzymywania się na trasie powinien uwzględnić w szczególności miejsca zwężeń oraz miejscach o znikomej widoczności. W przypadku nieplanowanego upadku w takim miejscu uczestnik stoku musi niezwłocznie usunąć się z toru jazdy.
- Podchodzenie lub schodzenie na nartach możliwe jest tylko poboczem trasy:
W przypadku złej widoczności narciarz powinien zupełnie zejść z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół. Chodź lub schodź poboczem.
- Udziel pomocy poszkodowanym:
Jeśli znaleźliśmy się w pobliżu wypadku, powinniśmy niezwłocznie udzielić poszkodowanym pierwszej pomocy i wezwać służby ratunkowe.
Pomoc w przypadku kolizji na stoku wezwać możemy dzwoniąc pod numer 601 100 300 lub pod uniwersalny numer alarmowy 112. Przez telefon należy podać miejsce zdarzenia oraz opisać stan poszkodowanego, a także nakreślić osobie przyjmującej zgłoszenie jaki rodzaj kontuzji się przydarzył (uraz nogi, głowy, ręki itp.). Ważne jest, by podać liczbę osób, które będą wymagać pomocy medycznej.